Eșecuri pentru U BT Cluj și FCC UAV Arad în cupele europene! Campioana României are 10 puncte în clasament

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa ucraineană Prometei Slobojanske, cu scorul de 105-82 (28-27, 23-30, 28-15, 26-10), miercuri seara, în deplasare, la Riga, într-un meci din Grupa A a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a făcut o primă jumătate de meci foarte bună, iar după 20 de minute conducea cu 57-51, însă Prometei a dominat ultimele două sferturi şi s-a impus clar, la 23 de puncte.

Patrick Richard a fost cel mai bun om al clujenilor, cu 19 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive. Leonardo Meindl a contribuit cu 17 p, 4 rec, Emanuel Căţe a adăugat 14 p, 6 rec, iar Andrija Stipanovic, 14 p, 3 pase decisive.

În primele meciuri din grupa A, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 85-88 cu JL Bourg en Bresse, 94-76 cu Cedevita Olimpija Ljubljana, 80-85 cu Umana Reyer Veneţia, 84-89 cu Lietkabelis Panevezys, 91-86 cu Germani Brescia, 80-95 cu Frutti Extra Bursaspor şi 98-82 cu Joventut Badalona. După opt etape în grupa A, campioana României rămâne cu 10 puncte în clasament

FCC UAV Arad a fost învinsă de echipa poloneză VBW Arka Gdynia cu scorul de 87-53 (23-13, 20-17, 20-12, 24-11), miercuri, în deplasare, în ultimul meci din Grupa D a competiţiei feminine de baschet FIBA EuroCup.

Vicecampioana României a obţinut doar o victorie şi va încheia pe ultimul loc în clasament.

Brankica Hadzovic, 17 puncte, 4 pase decisive, şi Stephanie Madden, 15 p, 7 rec, s-au remarcat de la arădence.

Cele mai bune de la Arka Gdynia au fost Magdalena Szymkiewicz, cu 17 p, 4 rec, 4 pd, Kristina Higgins, 14 p, 4 rec, Alicja Zytkowska, 11 p.

Publicat: 15 12. 2022, 07:55