El e „Regele”!** LeBron James a încheiat un 2012 perfect cu un meci excelent!

După două înfrângeri la rând, suferite în deplasările de la Detroit și Milwaukee, Miami Heat a câștigat cu greu aseară meciul cu Orlando Magic, după o repriză de prelungiri, scor 112-110.

LeBron încheie anul cu un nou meci excelent

În NBA, anul 2012 a fost sinonim cu numele lui LeBron James (foto dreapta). Vedeta lui Heat a avut un an perfect: a câștigat primul său titlu de campion din carieră, a doua sa medalie olimpică de aur și titlul de MVP al sezonului trecut. Iar finalul a fost unul perfect. Aseară, „Regele” a fost cel mai bun jucător în victoria echipei sale, scor 112-110, în deplasarea de la Orlando Magic. Deși a fost dominată categoric sub panou (50-33 la recuperări), marea problemă a echipei din Florida în acest sezon, Heat a găsit forța să câștige în prelungiri. LeBron (36 de puncte, 8 recuperări și 11 pase decisive) și Dwayne Wade (21 de puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive) au marcat toate cele 13 puncte ale lui Heat din prelungiri, James reușind 10 dintre acestea! „Nu o să am niciodată un an mai bun decât 2012. Tot ce pot să fac e să intru pe teren în fiecare seară cu aceeași motivație și aceeași dorință de victorie”, a spus James după meci. Un meci care a fost sinonim cu cea de-a 21 victorie din 29 de meciuri pentru echipa lui Erik Spoelstra, care rămâne lider în Conferința de Est, cu o singură înfrângere în fața celor de la Knicks. Asta în timp ce sârbul Nikola Vucevic, pivotul lui Magic, a doborât recordul francizei, cu 29 de recuperări!

Doar cinci puncte într-un sfert întreg!

După două victorii înregistrate cu Charlotte Bobcats și Cleveland Cavaliers, aventura lui P.J. Carlesimo ca interimar pe banca lui Brooklyn Nets a suferit o primă lovitură puternică. Aseară, new-yorkezii au pierdut cu 73-104 pe terenul lui San Antonio Spurs, după un meci în care texanii i-au spulberat pe Williams&co. Diferența s-a făcut în sfertul 3, atunci când Spurs s-au distanțat decisiv, câștigând sfertul cu un incredibil 30-5, în care raportul paselor decisive a fost 11-0 în favoarea texanilor, iar oaspeții au comis nu mai puțin de șapte greșeli. La gazde, cel mai bun jucător a fost din nou Tony Parker, care a marcat 20 de puncte, plus șase pase decisive în doar 26 de minute jucate. Tim Duncan (15 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive) l-a dominat sub panou pe Brook Lopez, în timp ce marea problemă a lui Nets pare a se numi Deron Williams, conducătorul de joc al new-yorkezilor fiind integralist în sfertul catastrofal. Totodată, vedeta lui Nets nu a reușit decât 8 puncte și o pasă decisivă!

Au oprit seria de 18 meciuri consecutive pierdute

După 18 înfrângeri la rând a venit timpul pentru o victorie! Charlotte Bobcats nu mai cunoscuse gustul succesului din 25 noiembrie, atunci când se impunea cu 108-106 pe terenul lui Washington Wizards. Însă finalul anului a mai îndulcit amarul pentru fanii echipei din Carolina de Nord. Bobcats a câștigat surprinzător aseară, scor 91-81, pe terenul lui Chicago Bulls! Iar o mare parte din acest succes i se datorează conducătorului de joc Kemba Walker, cel care a reușit un meci complet aseară, cu 18 puncte, 8 recuperări, 8 pase decisive, 4 intercepții și 2 capace în fața unui adversar care a părut prea sigur pe victorie. „Suntem disperați. Ne doream cu disperare o victorie, fiindcă această serie catastrofală ne-a marcat psihic”, a spus după meci Gerald Henderson, autor a 16 puncte și 4 recuperări în meciul de aseară. Pentru Bobcats urmează un meci cu un adversar facil, Cleveland Cavaliers, care le-ar putea oferi o nouă doză de încredere jucătorilor lui Mike Dunlap.

Oklahoma a câștigat cel de-al 12-lea meci la rând acasă

Cu doar patru ore înainte de miezul nopții, suporterii din Oklahoma au luat cu asalt „Chesapeake Arena” pentru a-și încuraja favoriții în ultimul meci din 2012, cel cu Phoenix Suns. Iar favoriții nu i-au dezamăgit, câștigând cu 114-96, al 12-lea meci la rând în care Durant&co. se impun pe teren propriu, cea mai lungă serie activă de acest tip din sezonul actual. Kevin Durant (30 de puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive) și Russell Westbrook (24 de puncte, 7 recuperări, 9 pase decisive) au avut din nou grijă ca Thunder (24 de victorii – 6 înfrângeri) să nu aibă nicio problemă și să-și consolideze locul secund în Conferința de Vest. În alte meciuri disputate aseară, Atlanta Hawks, locul 3 în Est, a pierdut cu 104-123 pe terenul lui Houston Rockets, în timp ce Indiana Pacers s-a impus cu 88-83 pe teren propriu în fața lui Memphis Grizzlies.

Publicat: 01 01. 2013, 13:39
Actualizat: 01 01. 2013, 13:41