Echipele care au câștigat ultimele opt trofee în baschetul românesc s-au înfruntat în Supercupă: U-BT Cluj-Napoca a dat start sezonului cu un succes în fieful rivalei

U-BT Cluj-Napoca a câștigat, pentru al doilea an consecutiv, Supercupa României la baschet masculin, învingând, sâmbătă seară, campioana CSM CSU Oradea, cu scorul de 83-76 (20-19, 20-20, 29-14, 14-23), anunță Federația Română de baschet.

Deținătoarea Cupei României a început în forță meciul disputat pe terenul campioanei, în Arena Antonio Alexe din Oradea, distanțându-se la 10 puncte. Oradea a replicat și a ținut partida în echilibru până la pauză. Elevii lui Mihai Silvășan au intrat la cabine cu avantaj minim, 40-39, însă la revenirea de la vestiare au făcut net diferența, reușind 5 aruncări de 3 puncte (din totalul de 8 înscirse în partidă) și construindu-și un avantaj de 16 puncte. Clujenii au ridicat piciorul de pe accelerație, însă chiar dacă CSU Oradea a reușit cel mai bun sfert din punct de vedere ofensiv, nu a amenințat niciun moment victoria echipei-oaspete. În echipa Clujului trebuie punctată și revenirea internaționalui Vlad Moldoveanu.

Potrivit statisticii prezentate de site-ul specializat 24 secunde, U-BT Cluj se află la al șaselea trofeu în baschetul românesc începând cu 2016. Clujul și CSM CSU Oradea au impus monopol absolut în baschetul românesc, împărțindu-și ultimele opt trofee puse în joc. Oradea rămâne însă fără trofeul Supercupei în vitrină, în timp ce echipa lui Silvășan începe sezonul competițional 2018/2019 cu o victorie la indigo cu cea din urmă cu 12 luni, când, în Supercupă, învingea Oradea, tot în fieful marii rivale.

Top scorer-ul lui U-BT Cluj în Supercupa României, ediția 2018, a fost americanul Jason Washburn, cu 23 de puncte și 9 recuperări, urmat de Marinov și Easley jr, cu câte 16 puncte, în timp ce în echipa gazdă s-a remarcat internaționalul român, Giordan Watson, cu 22 puncte și 9 pase decisive.

Publicat: 30 09. 2018, 11:03
Actualizat: 30 09. 2018, 11:12