CSU Sibiu – Steaua CSM EximBank, 1-1 în semifinala Ligii Naționale de baschet masculin. Ardelenii au echilibrat duelul înaintea deplasărilor din București

• CSU Sibiu a câștigat, miercuri, meciul doi al semifinalei cu Steaua CSM EximBank, scor 88-80, ducând scorul general în serie la 1-1.
  • Steaua CSM EximBank și-a adjudecat, luni, primul meci cu CSU Sibiu, pe terenul ardelenilor, scor 84-79.
  • Marți, în seria a doua din semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, U Banca Transilvania Cluj și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus în partida cu CSM CSU Oradea, scor 86 – 73, preluând conducerea la general, cu 1-0. Oradea a condus ostilitățile în primele trei sferturi, însă un interval de excepție al clujenilor, încheiat 29-6 ,a asigurat victoria echipei care a terminat sezonul regulat pe prima poziție.

Prima serie din semifinalele Ligii Naționale de baschet stă sub semnul echilibrului, la scorul de 1-1 la capătul primelor două partide găzduite de ardeleni. CSU Sibiu a s-a impus, miercuri, cu 88 – 80  în fața Stelei CSM EximBank. în aplauzele unei tribune arhipline.

Gazdele au preluat conducerea încă din primul sfert, asigurându-și un avans de zece puncte la pauza mare a meciului (44-34). Sibiul a câștigat primul sfert cu 28-17, a fost amenințat cu revenirea de Steaua, care s-a apropiat pe tabelă la o posesie, dar a refăcut avantajul, cedând sfertul doi la diferență de un punct (16-17).

Sfertul trei a stat sub semnul echilibrului și s-a încheiat egal, 26-26. Steaua a forțat revenirea, conducând constant în ultimul sfert, însă nu a reușit să amenințe cu adevărat victoria Sibiului. gazdele au cedat intervalul, 18-20, dar s-au impus la general, 88-80.

Hardy a fost top-scorul celor de la CSU Sibiu, cu 17 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, urmat de Mijajlovic (16 puncte) și Bogdan Popescu (15 puncte) .

• Calificarea în marea finală se joacă după sistemul „cel mai bun din cinci jocuri”
  • Seria a doua se mută săptămâna viitoare la București, în sala „Mihai Viteazul” pentru următoarele două jocuri. Primul meci este programat luni.

Publicat: 03 05. 2017, 21:15
Actualizat: 03 05. 2017, 21:16