CSM Târgoviște, a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României la baschet feminin

Echipa de baschet feminin CSM Târgoviște s-a calificat, duminică, în semifinalele Cupei României, după ce a eliminat formația Olimpia Brașov.

CSM Târgoviște, care este deținătoarea trofeului, a învins, duminică, echipa Olimpia Brașov cu scorul de 77-75 (42-37), în manșa retur a sferturilor de finală ale competiției.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Green 17 puncte și Pole 13, pentru CSM, respectiv Bucevac 20 și Erak 14 puncte, pentru Olimpia.

În manșa tur, disputată sâmbătă, CSM Târgoviște a câștigat cu 80-41, iar cu dublă victorie în sferturi a obținut calificarea în semifinalele competiției.

În această fază mai sunt calificate echipele ICIM Arad, care a eliminat CSU Alba Iulia (72-52 și 72-77) și CSBT Alexandria, care a trecut de CSM Satu Mare (82-51 și 79-53).

Ultima confruntare din sferturi opune echipele Sepsi Sfântu Gheorghe și BCM Danzio Timișoara (duminică și luni).

Turneul Final Four va avea loc în 27-28 martie.

În 2013, Cupa României a fost câștigată de CSM Târgoviște, care și-a trecut trofeul în palmares pentru a opta oară.

Sursa: Mediafax

Publicat: 12 01. 2014, 18:02
Actualizat: 12 01. 2014, 18:03