CSM Steaua București a fost învinsă în turul II al FIBA Europe Cup

CSM Steaua București a pierdut miercuri, în turul secund al FIBA Europe Cup, partida tur din dubla cu echipa maghiară Egis Kormend, scor 91 la 75.

Gazdele de la Kormend au câștigat trei din cele patru sferturi, scor 25-21, 25-12, 17-10. CSM Steaua s-a impus în ultimul sfert, scor 32 la 24. Fanning, de la Kormend, și Taylor, de la vicecampioana României, au fost principalii marcatori ai meciului, cu câte 18 puncte.

Returul va avea loc la București pe 11 octombrie, de la ora 20:00. Este ultimul tur preliminar în vederea calificării în grupele FIBA Europe Cup.

În grupele competiției este calificată campioana en-titre, „U” Banca Transilvania Cluj. Ardelenii au fost eliminați în turul secund al Basketball Champions League, de nemții de la MHP Riesen Ludwigsburg.