CSM Oradea a pierdut greu pe terenul francezilor de la Le Mans, în Basketball Champions League. Clasamentul grupei după 4 etape

CSM Oradea a fost învinsă de echipa franceză Le Mans, scor 72-61, într-un meci contând pentru grupa B din Liga Campionilor la baschet! Formația antrenată de Cristian Achim a făcut un joc solid în primele trei sferturi, dar a cedat pe final, astfel că orădenii rămân cu o singură victorie după 4 runde disputate.

Oradea era văzută ca victimă sigură înaintea confruntării cu Le Mans, însă românii i-au ținut în șah pe francezi. Andrei Mandache și Martin Zeno, ambii cu câte 12 puncte înscrise marți seară, au menținut flacăra speranței aprinsă până spre final. Campioana României conducea cu 51-49 înaintea sfertului al 4-lea, însă echipa din Hexagon s-a dezlănțuit în ultimele minute, prin mai multe aruncări de 3 puncte, câștigând meciul cu 72-61.

MVP-ul partidei a fost declarat Giordan Watson, jucătorul care a marcat 24 de puncte, reușind totodată 4 pase decisive și o recuperare pentru Le Mans. CSM Oradea ocupă locul al 5-lea în grupă, cu o singură victorie izbutită etapa trecută, pe teren propriu, scor 96-85 în fața rușilor de la Saratov. În faza următoare a Ligii Campionilor, competiție inaugurată de FIBA în acest sezon, vor merge mai departe primele patru clasate din grupă.

Publicat: 09 11. 2016, 12:34
Actualizat: 09 11. 2016, 12:35