CSM Oradea a câștigat meciul 3 cu BC Mureș și conduce cu 2-1 la general în finala Ligii Naționale de baschet

CSM CSU Oradea a câștigat, sâmbătă, meciul 3 al finalei Ligii Naționale de baschet masculin cu BC Mureș, scor 81-72 (27-17, 15-19, 23-20, 16-16), în deplasare la Târgu Mureș, și conduce cu 2-1 la general. Orădenii pot câștiga trofeul dacă se impun în meciul 4, tot la Târgu Mureș.

CSM CSU Oradea a început mai bine meciul și avea 10 puncte avantaj în fața lui BC Mureș la finele primului sfert. În sfertul 2, Oradea nu s-a regăsit și nu a reușit să marcheze timp de patru minute, iar BC Mureș s-a apropiat la un singur punct. Totuși, Oradea a rămas la conducere pe tabela până la finalul primei reprize. În primele două minute din sfertul trei nu s-a înregistrat nicio reușită, dar CSM Oradea s-a desprins din nou la 10 puncte după jumătatea timpului alocat. În sfertul 4, BC Mureș a dat semne de revenire și s-a apropiat pe rând la patru lungimi, respectiv două, cu un minut înainte de finalul meciului. Baschetbaliștii mureșeni au ratat la atacul următor și apoi au comis fault, iar orădenii s-au impus cu o diferență de 9 puncte.

Martin Zeno (CSM Oradea) a fost MVP-ul partidei, cu 25 de puncte, 2 pase decisive și 3 recuperări. Sean Barnette s-a mai remarcat de la învingători, cu 18 puncte, 4 pase decisive și 4 recuperări. Andrei Mandache a contribuit cu 12 puncte, 3 pase decisive și 6 recuperări.

Goran Martinic a fost cel mai bun jucător pentru BC Mureș, cu 20 de puncte, 5 pase decisive și 2 recuperări. Alhaji Mohammed (14 puncte, 3 pase decisive, 6 recuperări) și Goran Gajovic (12 puncte, 4 pase decisive, 10 recuperări) s-au mai evidențiat din tabăra mureșeană.

În primele două confruntări, de la Oradea, CSM CSU s-a impus cu 85-79, iar apoi BC Mureș a câștigat cu 77-71. Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Meciul cu numărul 4 este programat pe 30 mai, tot la Târgu Mureș, iar un eventual meci decisiv va avea loc la Oradea, în data de 2 iunie.

Publicat: 29 05. 2016, 18:45
Actualizat: 29 05. 2016, 18:46