Cine are de câștigat din Dinamo – Steaua. Unicul derby în viziunea lui Virgil Stănescu: „Un pas psihologic pentru noi”. Misiunea pe termen lung pentru confruntarea de tradiție

• „Această rivalitate trebuie să readucă Bucureștiul pe harta baschetbalistică”, a punctat pentru ProSport Virgil Stănescu, la finalul primului derby sub panou DinamoSteaua, după o pauză de cinci ani.
  • Istoria întâlnirilor directe a acestor două formații cu un palmares care dă greutate baschetului românesc, 43 de titluri naționale (21 în vitrina Stelei, 22 în cea a lui Dinamo), a însemnat duminică un succes Steaua CSM Eximbank, scor 76 – 60.

Penultimul meci al etapei a șaptea a Ligii Naționale de Baschet a adus un succes important pentru Steaua, echipă implicată într-o luptă acerbă pe două fronturi – campionat și Eurocup. Formația pregătită de Hristu Șapera joacă practic o dată la trei zile. „Este un pas psihologic pentru noi. Cred că am fost favoriți în acest meci, echipa a jucat așa cum ne așteptam. Nu am câștigat campionatul, nu am câștigat o finală, dar este un meci de orgoliu și un meci care a ajuns unde trebuie”, a explicat președintele Stelei, Virgil Stănescu.

Hristu Șapera nu stă o clipă

Este o victorie la fel de importantă ca oricare alta dintr-un campionat lung. Avem nevoie de orice victorie, dar mai ales de una cu impact emoțional, cum este un derby Dinamo – Steaua„, a admis rezervat și tehnicianul echipei, Hristu Șapera, cel care deja se gândește la partida de miercuri, cu Buducnost Podgorica: „Noi avem încă foarte multe lucruri de rezolvat, un program extrem de încărcat, un meci foarte important în față„.

Stănescu punctează

Deși a câștigat fiecare dintre cele patru sferturi, Steaua a cedat începutul de meci, Dinamo fiind echipa care a condus, chiar cu ecart considerabil, în primele opt-nouă minute. „Dinamo a jucat mai motivată la începutul meciului, și-au dorit foarte mult această victorie, dar cred că am arătat că suntem echipa mai bună. Am gestionat mai bine momentele jocului, am reușit să controlăm recuperările și asta a fost foarte important pentru noi. Vreau să-i felicit pe cei de la Dinamo pentru tot ceea ce fac, sunt foarte mulți oameni pe care îi cunosc și care fac o treabă foarte bună„, a analizat Șapera.  „Am avut o cădere la început, nu cred că este ceva important, dar trebuie să reducem astfel de momente. Sunt normale în perioada asta a campionatului, când jucătorii sunt foarte obosiți, însă trebuie să devenim din ce în ce mai constanți și să ducem aceeași intensitate de la început până la sfârșit. Aceeași problemă am avut-o și în Grecia, unde în repriza a doua am jucat cu totul alt baschet – mult mai bun – față de repriza întâi. Trebuie să intrăm foarte motivați de la primul fluier„, a admis și Virgil Stănescu.