Cel mai plictisitor meci de baschet din istorie. Scorul final a fost 2-0. Cum a fost posibil așa ceva

Un meci de baschet din campionatul de colegii din statul Alabama a intrat în cărțile de istorie după ce s-a terminat cu un scor greu de prezis: 2-0.

Bibb County Choctaws și Brookwood Panthers au oferit unul dintre cele mai plictisitoare meciuri de baschet înregistrat vreodată. Ambele echipe erau la al patrulea meci disputat într-o singură săptămână, iar antrenorii au motivat deciziile strategice din timpul meciului ca fiind destinate să odihnească jucătorii.

Coșul victoriei, marcat în primele 15 secunde ale meciului

Bibb County a marcat coșul victoriei chiar în primele 15 secunde ale meciului, după ce Brandon Rutledge a recuperat o aruncare de trei secunde ratată. După reușită, Brookwood a încetinit intenționat ritmul jocului.

Jucătorii lui Brookward au ținut mingea până la finalul primului sfert și au aruncat o singură dată la coș, ratând, în ultima secundă. De reținut că în campionatul liceal nu există cronometru care să contorizeze secundele rămase din atacuri. Sfertul doi a urmat scenariul primei părți și scorul la pauză a rămas 2-0.

Ca să nu facă notă discordantă, cei de la Bibb County au copiat strategia adversarilor și au ratat aruncarea de la finalul celui de-al treilea sfert. Ultima repriză a fost de departe cea mai antrenantă. Cei de la Brookwood au ținut mingea până spre final când au încercat o aruncare de trei puncte care să le aducă victoria. Cu 15 secunde rămase din joc, jucătorii lui Brookwood au reușit o recuperare, iar cei de la Bibb au faultat imediat. Jocul s-a dinamizat brusc și au fost înregistrate nu mai puțin de șapte aruncări în 15 secunde, toate ratate.

• Ultima oară când un meci de baschet s-a terminat cu scorul de 2-0 a fost în 1977, tot într-un meci între colegii
Publicat: 04 02. 2015, 15:56
Actualizat: 04 02. 2015, 15:57