Câte un double-double pe meci, start ratat pentru echipele din capitală și o primă formație care a înscris peste 100 de puncte. Rezultatele înregistrate, vineri, la debutul Ligii Naționale de Baschet

BC CSU Sibiu și CSM 2007 Focșani sunt echipele care au debutat cu victorie în prima grupă valorică a sezonului 2018/2019 a Ligii Naționale de Baschet masculin, ambele formații învingând, vineri, în deplasare, echipe bucureștene. În Grupa C, a treia valorică din LNB, CSM Sighetu Marmației a înscris 101 puncte în fața CS Universității Cluj.

Sibienii conduși de Dan Fleșeriu au avut emoții pe final de meci în fața lui Dinamo Știința București, impunându-se cu 96-92 după ce au pierdut primul și ultimul sfert și după ce au fost conduși cu 8 puncte și au condus cu 13. Revenit la BC CSU Sibiu după alte două sezoane sub culorile galben-albastre, americanul Kevin Hardy, în vârstă de 25 de ani, a încheiat partida în double-double, cu 15 puncte înscrise și 11 pase decisive. Un alt american, Randal Falker, 33 ani, a fost top scorer-ul echipei oaspete, în timp ce la Dinamo Știința s-a remarcat croatul de 31 de ani, Zoran Vrkic, cu 29 puncte înscrise.

CSM Focșani a învins-o pe CS Rapid București, scor 78-69, reușind să se redreseze după un sfert trei dominat de vișinii (21-12) care a anulat avantajul de 9 puncte avut la pauză de focșăneni. Americanul de 25 de ani, Kyle Matthew Kilgore, a fost omul cu double-double pentru învingătoare, cu 10 recuperări și 22 puncte înscrise, fiind totodată cel mai bun marcator al meciului.

În singurul meci disputat, vineri, în Grupa C, victoria a revenit echipei-gazdă, CSM Sighetu Marmației învingând-o pe CS Universitatea Cluj cu 101-62. Americanul Joshua Deon Turner a fost cel mai bun om al învingătoarei, cu 31 puncte și 6 pase decisive. Singura consolare a clujenilor: Călin Dani Vasile a reușit double-double-ul, cu 22 puncte înscrise și 10 recuperări.

Rezultatele înregistrate, vineri, la debutul LNB:

• Dinamo Știința București – BC CSU Sibiu 92-96 (22-21, 18-24, 23-25, 29-26)
  • CS Rapid București – CSM 2007 Focșani 69-78 (19-24, 15-19, 21-12, 14-23)
  • CSM Sighetu Marmației – CS Universității Cluj 101 – 62 (30-16, 25-21, 24-12, 22-13)
Publicat: 06 10. 2018, 00:56
Actualizat: 13 10. 2018, 18:50