Campioana n-a produs surpriza la Istanbul!** Fenerbahce Istanbul – CSM Târgoviște 73-48

Campioana a plecat la Istanbul să nu se facă de râs. Optimismul Gabrielei Mărginean de acum două săptămâni, „putem bate pe oricine”, s-a transformat, ca stare de spirit, într-un evident blocaj. Două înfrângeri consecutive în cele mai importante meciuri ale începutului de sezon au fost suficiente. Cu Famila Schio în debutul Euroligii și cu ICIM, în eternul derby al Ligii Naționale. Târgoviștea a clacat din start la Istanbul. După doar 4 minute, Fener avea 12-2. Gazdele n-au avut emoții, ba chiar au părut că se antrenează pentru veritabilele derby-uri ale seriei, cu Nadezdha și Arras Pays. Jumătate de meci, CSM s-a ținut la o diferență decentă de adversar, 10-12 puncte, iar aproape de pauza mare putea reduce handicapul. „Acolo a fost un moment psihologic. Intrasem în meci și în loc să revenim la 5 puncte, am mers la vestiare cu 11 puncte diferență”, descrie primarul Târgoviștei, Gabriel Boriga. Cu trecerea minutelor, Fener a făcut spectacol. Matovici și McCoughtry au făcut diferența în ofensivă. Dincolo, Dikeoulakos s-a încăpățânat cu Babkina și Bjelica – la primul meci în tricoul CSM-ului, după o suspendare de șase luni pentru dopaj. Târgoviștencele au ajuns greu sub panou, iar când au făcut-o au ratat nepermis. Ultimele minute au fost groaznice pentru campioană: au încasat punct după punct, iar finalul a picat bine, limitând proporțiile unei înfrângeri altfel anticipate.

Boriga: Fener e de pe altă planetă!

Primarul Târgoviștei, altfel președinte onorific la CSM, a urmărit live meciul din Ulker Sports Arena. „Asta e diferența de valoare în momentul de față. Nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. Speram totuși să fie o diferență mai mică. Am jucat cu o echipa care are in primele cinci jucătoare două campioane olimpice și, în plus, cei mai buni doi pivoți ai Europei. Am plecat cu șansa a treia în acest meci. A fost practic o misiune imposibilă””, a declarat Boriga.

Meciul nu s-a disputat în sala principală a complexului lui Fenerbahce, unde la aceeași oră echipa masculină susținea ultimul antrenament înaintea jocului cu Partizan. La jocul fetelor cu CSM Târgoviște au asistat doar 300 de spectatori.