BC Timișoara a învins Chiajna și are punctaj maxim înaintea confruntării cu Ploieștiul

După o victorie obținută greu, în prima etapă a campionatului, la Pitești, BC Timișoara a învins azi într-o manieră categorică pe Concirdia Chiajna, scor 98-78. Pentru „Leii din Banat” urmează primul meci de categorie grea din acest dezon, sâmbătă, pe teren propriu, cu Asesoft Ploiești.

Timișorenii au început greoi meciul cu Chiajna, oaspeții dând impresia în prima jumătate de meci că pot fi capabili de o surpriză în sala „Constantin Jude”. 27-27 a fost scorul după primul sfert, iar la jumătatea jocului bănățenii conduceau cu 53-42. Alb-violeții s-au dezlănțuit, însă, în sfertul al treilea, când au ajuns să conducă pe tabelă cu aproape 30 de puncte diferență. S-a terminat 98-78, după un sfert patru în care Tudor Costescu și-a permis să experimenteze. Timișorenii au avut, pentru câteva minute, simultan pe teren trei jucători crescuți de CSS Bega Timișoara: tinerii George Toth, Zoran Milencovici și Leonard Filip.

Lee: „Vom fi satisfăcuți doar când câștigăm campionatul”

Cel mai bun marcator al meciului a fost Anthony Lee, cu 26 de puncte.
„Am început mai greu, am crezut că va fi mai ușor ciu ei, dar ne-au surprins în prima repriză. Nu vă pot spune ce cuvinte ne-a spus antrenorul la pauză, nu se pot reproduce cuvintele. Ideea e că am jucat ca niște „sissies” și că așteaptă de la noi mai mult. Nu suntem satisfăcuți deocamdată cu rezultatele noastre, mai avem vreo 30 de meciuri. Vom fi satisfăcuți abia când vom câștiga campionatul”, a spus jucătorul Timișoarei după meci.

„Ne-am lăsat surprinși de niște execuții individuale deosebite. Au recuperat foarte mult sub panou și i-am ținut în meci. E important că am reușit să schimbăm aspectul jocului și determinarea după pauză”, a spus antrenorul lui BC Timișoara, Tudor Costescu.

Cealaltă echipă timișoreană din prima ligă, Timba, a învins, tot pe teren propriu, pe Farul Constanța, cu un scor astronomic: 106-33.

Publicat: 09 10. 2013, 20:09
Actualizat: 09 10. 2013, 21:32