Baschetbaliștii de la SCM Timișoara, patru din patru în Alpe Adria Cup. Cea mai recentă victorie, la Viena

Echipa de baschet masculin SCM Timișoara a câștigat la scorul de 92-87 (30-26, 15-21, 26-20, 16-25) în deplasare la BC Vienna, în a patra rundă din faza grupelor competiției euro-regionale Alpe Adria Cup. Elevii lui Dragan Petricevic au până acum un parcurs perfect în competiția ce reunește formații din Europa Centrală.

Public puțin în sala din capitala Austriei

Partida a fost, așa cum o arată și scorul, una destul de echilibrată. Meciul s-a jucat într-o sală foarte cochetă, cu un parchet la care timișorenii nici nu visează să aibă în propriul oraș, unde autoritățile nu sunt în stare să facă o sală modernă. Însă tribunele au fost aproape goale, chiar dacă cu un număr de fani timișoreni, astfel că nici atmosfera nu a fost una grozavă, iar despre o anume presiune nici nu poate fi vorba. Timișorenii păreau că se pot desprinde și din sfertul întâi, însă austriecii au revenit și au câștigat primul parțial. Jocul a continuat echilibrat în al doilea sfert, însă cu o revenire a oaspeților, care au reușit să intre la pauza mare în vestiar cu avantajul unei posesii.

Joc strâns până în ultimul minut

Coordonatele partidei nu s-au modificat foarte mult nici după ce ambele echipe au avut cele 15 minute în care au putut discuta schimbări și îmbunătățiri de tactică. S-a continuat la fel de echilibrat. În condițiile în care gazdele sunt, în acest moment, pe locul 5 în competiția internă din Țara Valsului. După trei sferturi, scorul s-a dus la 71-67, avantaj al austriecilor, însă unul deloc insurmontabil, așa cum s-a și dovedit. În aceste condiții, în ultimele zece minute, ambele echipe au tras tare pentru un succes. În minutul 36, bănățenii din mica Vienă aveau avansul de 83-76 în fața celor din fosta capitală imperială. Gazdele au reușit să se apropie, pentru ca în ultimul minut să se poată întâmpla chiar orice. A fost 87-90, austriecii au avut atacul din care puteau egala, dar au ratat, iar timișorenii au mai dat coșul ce a stabilit scorul final.

Bogic Vujosevic a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 31 de puncte. Pentru Timișoara Tyreek Scott-Grayson și Adam Mirkovic au dat câte 18 puncte fiecare. SCM Timișoara va sta în campionat, deoarece ar fi trebuit să aibă meci la Târgu Jiu, dara sala e ocupată și partida se amână. În 21 noiembrie, bănățenii joacă acasă cu slovenii de la Ilirija.

Publicat: 16 11. 2023, 00:09