Băieții au copiat fetele! România, tot locul 7 la FIBA U18 European Championship – Division B, Ploiești 2022

România a încheiat participarea la Campionatul European U18 Masculin Divizia B – ediția 2022 cu o victorie. Tricolorii au învins Olanda, scor 68-62, în meciul pentru locurile 7-8.

Tricolorii au încheiat pe locul 7 acest turneu continental, având la final cinci victorii și trei înfrângeri.

Tot azi naționala feminină a terminat și ea pe aceeași poziție la Sofia într-o competiție similară la acelaț nivel de vârstă.

Dragoș Lungu a condus lista marcatorilor în această partidă, cu 21 de puncte și 7 recuperări, urmat de David Lăpuște (17 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) și Andrei Oinaru (9 puncte, 10 recuperări).

Primii doi sportivi enumerați sunt crescuți la academia lui U-BT Cluj și au avut împreună 38 de puncte la final din cele 68 ale întregii echipe.

Jibbe Sicking (13 puncte, 5 recuperări), respectiv Stef Van Bussel și Ryan van Eyck (ambii 10 puncte, Van Bussel cu 10 recuperări) au fost cei mai buni marcatori olandezi, scrie baschet.ro.

Selecţionata României a evoluat pentru locurile 7-8 la Campionatul European de baschet masculin Under-18 – Divizia B, găzduit de Prahova, după ce a fost învinsă de Bosnia-Herţegovina cu 87-69 (23-23, 19-22, 16-13, 29-11), sâmbătă, la Ploieşti, într-un prim meci pentru poziţiile 5-8.

Meciul a fost echilibrat timp de 30 de minute, după care bosniacii s-au desprins în ultimul sfert, adjudecat la o diferenţă de 18 puncte.

Finlanda a obținut bronzul după ce a trecut de Islanda, cu 72-68, iar Danemarca și Suedia s-au luptat pentru aurul eșalonului secund european, finalistele obțînând și promovarea in prima divizie continentală.

Publicat: 07 08. 2022, 20:15