Asesoft s-a impus cu un scor fluviu la Timișoara, deși nu conducea la pauza mare. Rezultatele etapei a 11-a din Liga Națională de baschet

Campiona CSU Asesoft Ploiești se află într-o luptă cu Steaua, pentru fotoliul de lider al Ligii Naționale de baschet masculin, iar ploieștenii n-au pășit greșit sâmbătă seară. Echipa antrenată de sârbul Vladimir Arnautovic s-a impus în etapa a 11-a, în deplasare, în fața echipei BC Timișoara, scor 98-79.

Partida a fost una echilibrată în prima jumătate, iar tabela arăta 43-43 după primele două sferturi. Ploieștenii, cu un moral bun după calificarea în Top 32 din Eurocup, au intrat mai motivați după pauza mare și s-au instalat la conducere încă de la primele faze. Gazdele au părut demoralizate în ultima parte a meciului, greșind o mulțime de mingi. Au cedat complet ultimele minute, favoriții s-au dezlănțuit, iar scorul final a fost covârșitor în favoarea celor de la CSU Ploiești (98-79), care s-au instalat pe prima poziție a clasamentului, cu 20 de puncte. Rămâne de văzut până când, ținând cont că Steaua, ocupanta locului doi, are 18 puncte și două jocuri mai puțin disputate.Jonte Flowers, de la Asesoft, a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 20 de puncte, urmat de Gerald Lee, tot de la Asesoft, cu 19 puncte.

În etapa a 11-a a Ligii Naționale de baschet s-au mai disputat meciurile BCM U Pitești – CSM Oradea, scor 99-94, CSU Atlassib Sibiu – SCM Universitatea Craiova, scor 75-71, BC Timba Timișoara – BC Mureș Târgu Mureș, scor 72-75, și U-BT Cluj – Energia Rovinari, scor 92-72. Partida Steaua Eximbank – Gaz Metan Mediaș va avea loc duminică, de la ora 17:00.

Publicat: 14 12. 2014, 08:33
Actualizat: 14 12. 2014, 08:34