Asesoft a luat al cincilea titlu consecutiv

Cea mai disputată finală din acest mileniu s-a finalizat ieri, în Sala Olimpia din Ploiești, cu victoria grupării CSU Asesoft, 82-66 (4-3 la general).
Jocul clujenilor a fost în primele minute ca o carte deschisă pentru Asesoft, Căruțașu & Co citind fiecare încercare a grupării conduse de Tab Baldwin.

După ce ploieștenii au dominat prima parte a sfertului de debut, mai ales datorită uriașului Griffith (6-1, min. 3), ardelenii au restabilit echilibrul și duoul Cuic – Krstanovivi a făcut ca tabela să afișeze 12-20 la finele primului act. În următoarele zece minute, oaspeții au rămas la conducere, luând un avans considerabil (22-34, min. 16), dar amfitrionii au anulat treptat ecartul. 41-38 la pauză și urma o parte secundă electrizantă.

Prahovenii au continuat să-și croiască drumul spre victorie, au dominat jocul sub ambele panouri, în timp ce Silvășan și colegii săi au apelat la o soluție perdantă, aruncările de la 6,25 m. Distanțându-se succesiv, ploieștenii au intrat în sfertul decisiv la adăpostul unui avantaj esențial (62-48, min. 30), iar „U“ n-a mai izbutit o răsturnare spectaculoasă pe final.