Aruncarea blestemată! Asesoft a pierdut în Israel, după un final dramatic. Faza care putea duce meciul în prelungiri

CSU Asesoft Ploiești a pierdut la mare luptă meciul al patrulea din grupa E a Eurocup, pe terenul israelienilor de la Hapoel Ierusalim, cu scorul de 82-80. Partidă se anunța extrem de dificilă încă dinaintea ei, Hapoel afișând un baschet solid în această stagiune: primul loc în liga israeliană și locul doi în Eurocup. Cele două formații s-au aflat succesiv la conducerea jocului, atât pe tabelă, cât și prin realizările tehnice, iar cele patru sferturi au fost împărțite, câte două câștigate de fiecare parte.

Puls 120 pe final

În cel de-al patrulea sfert lucrurile aveau să ia o turnură dramatică după ce campionii României au reușit să reducă ecartul de cinci puncte la numai două, în urma unei lovituri din afara semicercului. Astfel, CSU Ploiești a avut ocazia să ducă meciul în prelungiri, dar Adamovic a ratat aruncarea în ultima secundă a timpului regulamentar. Cei mai buni marcatori ai echipei din Ploiești au fost Filip Adamovic, cu 18 puncte reușite, urmat de Alhaji Mohammed cu 15 și Dragan Zekovic, autor a 13 puncte. În urma rezultatului negativ înregistrat în Israel, CSU Ploiești a căzut pe locul al patrulea al grupei, calificabile fiind primele trei poziții.

În celelalte confruntări ale grupei F, Khimky Moscova a învins acasă liderul grupei, Pinar Karsiyaka, scor 80-66, iar Igokea s-a impus în Bulgaria, scor 70-61 cu Lukoil Sofia.