Avem pe cine să ne bazăm în natația masculină. Glință încheie un an perfect cu finală la Campionatul Mondial din Canada. Recordul care îl plasează peste medaliatul de la Atena, Răzvan Florea

Robert Glință a ocupat, duminică seara, locul 8 în finala probei de 200 de metri spate a Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt, de 25 de metri, de la Windsor, Canada.

• Glință a fost înregistrat în serii cu al optulea timp, 1 min 51 sec 92/100, nou record național. Vechea performanță era de 1 min 53 sec 71/100 și îi aparținea lui Răzvan Florea, din 7 decembrie 2006 (Helsinki).

Sportivul în vârstă de 19 ani a participat la finala probei de 200 metri spate, unde s-a clasat pe locul al optulea, cu timpul de 1:52:57. În finala acestei probe s-a impus un polonez, Radoslaw Kawecki, cu timpul de 1:47.63, urmat de americanul Jacob Peble, cu 1:48.98, și japonezul Masaki Kaneko, cronometrat cu timpul de 1:49.18.

Robert Glință a încheiat astfel participarea sportivilor români la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Windsor.

La Windsor, Robert Glință a corectat recordurile naționale la toate cele trei probe la care a participat, 50, 100 și 200 de metri spate.