Avem munți, n-avem piste, dar trăim în sporturile de iarnă! Performanță de excepție pentru echipajul de bob 2 feminin

• Echipajul de bob feminin al României, format din Andreea Grecu și Erika Halay, a obținut, joi, medalia de bronz în cadrul Cupei Europei de la Winterberg, Germania, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Cele două sportive din România s-au clasat pe locul trei, la doar o secundă diferență față de ocupantele locului 1, din Marea Britanie. Andreea Grecu și Erika Halay s-au impus în competiție cu timpul total de 1:55.56.

Locul patru a fost obținut tot de un echipaj al României, format din Maria Constantin și Olivia Vild. Timpul final cumulat de acest echipaj, după cele două manșe de concurs, a fost de 1:55.60.

La această etapă a Cupei Europei a mai participat și al treilea echipaj tricolor, format din Daniela Gheauș și Teodora Vlad, care au obținut timpul de 1:58.52.

Competiția internațională a avut la start 10 echipaje, iar printre națiunile participante au fost prezente Germania, Rusia și Elveția.

Bobul feminin va reprezenta România și la finalul acestei săptămâni în Campionatul Mondial de Bob Juniori care se desfășoară tot la Winterberg. În competiție vor lua startul sportivele Andreea Grecu și Erika Halay, Maria Constantin și Olivia Vild, Daniela Gheauș și Teodora Vlad, antrenate de Paul Neagu și Cezar Popescu.

În perioada 02 – 05 februarie, pârtia Bucovina din Vatra Dornei va găzdui Campionatele Mondiale de Sanie pe piste naturale, la care sunt așteptați sportivi din 20 – 22 de țări, de pe cinci continente.