Vettel a câștigat primul Grand Prix de Formula 1 organizat în India

UPDATE 13:12 – Pilotul echipei Red Bull Sebastian Vettel a câștigat, duminică, prima ediție a Marelui Premiu al Indiei, antepenultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, germanul fiind urmat de britanicul Jenson Button, de la McLaren-Mercedes, și de spaniolul Ferando Alonso, de la Ferrari.

Pe locul patru s-a clasat Mark Webber (Red Bull), în timp ce pe locurile 5 și 6 s-au situat în ordine Michael Schumacher și Nico Rosberg (ambii Mercedes GP).

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a trecut al șaptelea linia de sosire, Jaime Alguersuari (Toro Rosso) a fost la optulea, Adrian Sutil (Force India) al nouălea, iar Sergio Perez (Sauber) a încheiat cursa indiană pe locul 10.

Sursa: Mediafax

UPDATE 15:25: Pilotul indian Narain Karthikeyan (Hispania-HRT) a fost penalizat cu cinci locuri pe grila de start a Marelui Premiu al Indiei și va pleca de pe ultimul loc, pentru că l-a jenat pe germanul Michael Schumacher (Mercedes) în calificările de sâmbătă, a anunțat, sâmbătă, FIA.

Narain Karthikeyan este al cincilea pilot penalizat în acest week-end, cu ocazia MP al Indiei, după Lewis Hamilton (McLaren), Sergio Perez (Sauber), Vitali Petrov (Renault) și Daniel Ricciardo ((Hispania-HRT).

Karthikeyan, care a obținut al 22-lea timp în calificări, ar fi luat startul de pe locul 21, profitând de penalitatea impusă coechipierului său Daniel Ricciardo, sancționat pentru că a schimbat de două ori cutia de viteze în mai puțin de cinci curse. Astfel, pilotul indian va lua startul de pe locul 24.

Grila de start a Marelui Premiu al Indiei este următoarea:

1. Sebastian Vettel (Germania/Red Bull) 1:24.178;

2. Mark Webber (Australia/Red Bull) 1:24.508;

3. Fernando Alonso (Spania/Ferrari) 1:24.519;950;

4. Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:24.

5. Lewis Hamilton (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:24.474 (retrogradat trei poziții);

6. Felipe Massa (Brazilia/Ferrari) 1:25.122;

7. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) 1:25.451;

8. Adrian Sutil (Germania/Force India) 1:26.140 (timp din Q2);

9. Sebastien Buemi (Elveția/Toro Rosso) 1:26.161 (timp din Q2);

10. Jaime Alguersuari (Spania/Toro Rosso) 1:26.319 (timp din Q2);

11. Michael Schumacher (Germania/Mercedes) 1:26.337;

12. Paul di Resta (Marea Britanie/Force India) 1:26.503;

13. Pastor Maldonado (Venezuela/Williams) 1:26.537;