Vettel a câștigat MP al Coreei de Sud!** Red Bull, campioană pentru a doua oară consecutiv! VEZI clasamentul

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câștigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Coreei de Sud, în timp ce coechipierul său, australianul Mark Webber, a fost al treilea, performanță care a adus team-ului austriac titlul mondial la constructori.

Pe locurile doi și patru s-au clasat piloții de la McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton, respectiv Jenson Button. Fernando Alonso și Felipe Massa, de la Ferrari, au ocupat în ordine locurile 5 și 6.

Pe pozițiile 7-10 au trecut linia de sosire Jaime Alguersuari (Toro Rosso), Nico Rosberg (Mercedes), Sebastien Buemi (Toro Rosso) și Paul Di Resta (Force India).

Red Bull a devenit pentru a doua oară consecutiv campioană mondială la constructori. Săptămâna trecută, după MP Japoniei, Vettel și-a trecut și el în palmares al doilea titlu mondial la piloți.

9. Sebastien Buemi (Elveția/Toro Rosso) +1:02.762;

10. Paul di Resta (Marea Britanie/Force India) +1:08.602.