Valentino Rossi a câștigat cursa MotoGP de la Phillip Island. „Il Dottore” își asigură locul 2 la general, după campionul Marquez

Performanță importantă pentru cel mai popular pilot din istoria motociclismului viteză. Valentino Rossi, ajuns la 35 de ani, a câștigat etapa de MotoGP de la Phillip Island (Australia) într-o manieră spectaculoasă, plecat de pe locul 8 al grilei de start, într-o cursă care a surprins prin numărul mare de căzături suferite de piloții de la vârf. Podiumul a fost completat de Jorge Lorenzo, de la Yamaha Movistar, și de Bradley Smith, de la Yamaha Tech 3. Acesta din urmă a prin podiumul în ultimul tur, atunci când Cal Crutchlow, de la Ducati, a reușit să trântească motocicleta în virajul 4 în ciuda faptului că rula pe locul secund, în spatele lui Rossi.

Valentino Rossi a reușit un start excelent dintr-o poziție proasă obținută în urma unei sesiuni ratate de calificare. Italianul a avut și noroc, în special cel dat de căzătura lui Marc Marquez, iar faptul că Jorge Lorenzo nu a putut ține ritmul din pricina problemelor cu uzura „gumelor” l-a propulsat pe Rossi pe primul loc, aproape fără concurent.

Cursa din Australia a fost una în care au ieșit în evidență și acroșajele. Andrea Iannone a forțat interiorul pe un viraj și s-a izbit puternic în partea spate a motocicletei lui Dani Pedrosa, forțându-l pe spaniol să abandoneze la scurt timp după. Tras la indigo a fost și incidentul în care Stefan Bradl l-a lovit pe Aleix Espargaro.

E fantastic rezultatul pentru că vine după o cursă bună. Am ajuns pe locul 2 și eram mulțumit, am încercat să rămân concentrat pentru a aduna puncte pentru echipă. M-am speriat văzându-i pe Lorenzo și pe Marquez în fața mea, după start, când eu eram pe locul 6„, a spus Valentino Rossi după cursă.

Victoria de la Phillip Island vine să îl confirme pe Rossi drept principalul favorit al cursei pentru obținerea locului doi în clasamentul general. Italianul a acumulat 255 de puncte, cu 8 mai multe decât Jorge Lorenzo și cu 25 peste spaniolul Dani Pedrosa. Marc Marquez este campion mondial încă din etapa trecută, cu 312 puncte.