Surpriză pe circuitul de Formula 1 de la Silverstone. Britanicul Lewis Hamilton a pierdut prima poziție pe grila de start pentru 6 sutimi de secundă

07 August 2020, England, Northampton: Finnish Formula One driver Valtteri Bottas of Mercedes-AMG Petronas, drives during the second practice session of the 70th Anniversary Formula One Grand Prix at Silverstone Circuit. Photo: Xavi Bonilla/PA Wire/dpa
Vezi galeria foto - 9 poze

Va fi o cursă specială la Silverstone. Se împlinesc 70 de la ani de la primul Grand Prix de Formula 1 desfășurat pe acest circuit. Bătălia a fost aprigă încă din sesiunile de calificări.

Lewis Hamilton a câştigat ultimele trei curse de Formula 1, inclusiv Marele Premiu al Marii Britanii, dar a pierdut prima poziție pe grila de start pentru doar 6 sutimi de secundă.

Mai rapid decât el a fost Valtteri Bottas, colegul său de la Mercedes. Ultimele viraje au fost decisive în această bătălie extrem de strânsă și palpitantă. Pilotul finlandez a scos 1 min 26 sec 166/1000, în cel mai rapid tur de circuit al său, în timp ce campionul mondial en titre, britanicul Lewis Hamilton, a înregistrat al doilea timp, la 138/1000.

Bottas a ajuns la 13 plecări din „pole position” în carieră, în timp ce Mercedes a bifat un nou record, având ambii piloți în linia întâi pentru a 67-a oară. Până weekendul trecut, Ferrari deținea recordul, cu 65. Mercedes are acum și 9 pole-uri consecutive pe circuitul de la Silverstone.

Echipa Ferrari a dezamăgit în „calificări”

Omul zilei în „calificări” a fost Nico Hulkenberg (Renault) care va porni de pe poziția a treia. El va fi urmat de Max Verstappen (Red Bull), Daniel Ricciardo (Renault), Lance Stroll (Racing Point) și Pierre Gasly (Alpha Tauri).

Cei de la Ferrari au din nou probleme. Sebastian Vettel a prins doar locul 12, iar colegul Charles Leclerc va pleca de pe locul 8.

Publicat: 08 08. 2020, 17:32
Actualizat: 09 08. 2020, 17:47