Super-Tempestini! Campionul României face senzație în Europeanul de raliuri

Super-Tempestini: campionul României face senzație în Europeanul de raliuri! De 8 ori campion național absolut în ultimii 9 ani, Simone Tempestini vrea să scrie istorie pentru automobilismul sportiv românesc și pe plan internațional.

După titlul mondial WRC la juniori în 2016, clujeanul a început în forță noul sezon din Europeanul de raliuri și este pe locul 3 la general în Raliul Ungariei după primele două zile de competiție.

Alături de copilotul Sergiu Itu pe noul model Škoda Fabia RS Rally2, Tempestini a impresionat sâmbătă. A câștigat o probă, iar în alte 3 din 5 a terminat pe podium, astfel că în acest moment, la jumătate raliului, este la numai 6,3 secunde de liderul Mikko Heikkila, campionul absolut al Finlandei.

Cu al doilea timp în calificări, Simone a fost constant sâmbătă, având un ritm bun, chiar dacă a început cu un loc 6 în prima probă a zilei. Pe cea de-a treia, Kislőtér, care este și cea mai lungă, având 27,4 kilometri, românul a câștigat-o detașat, astfel că a intrat în lupta pentru podiumul final.

În acest moment, după 104 din cei 192 de kilometri ai Raliului Ungariei, echipajul format din Simone Tempestini și Itu are un timp de 59:47.3, fiind la 6,3 secunde de lider și la numai 4 secunde de ocupantul poziției secunde, letonul Martin Sesks. În urma lui Tempestini se află nimeni altul decât campionul en-titre, neo-zeelandezul Hayden Paddon.

„A fost o zi bună pentru noi, ne-am descurcat conform așteptărilor, însă mâine este cel mai important, trebuie să menținem ritmul și să continuăm să luptăm pentru fiecare kilometru. Orice secundă va fi decisivă. Nu vreau încă să vorbesc despre victorie sau o clasare pe podium, trebuie să ne odihnim și mâine să fim în cea mai bună formă”, a spus Tempestini.

Duminică vor avea loc 6 probe speciale, prima urmând să înceapă la ora 10:30, ora României, iar ultimii kilometri vor începe la ora 18:00. În total, vor fi 88 de kilometri de probă speciale de parcurs de echipajele rămase încă în concurs.

Publicat: 13 04. 2024, 21:17