Situație bizară în Raliul Harghitei! Tempestini a câștigat 9 probe speciale, dar a terminat pe 42

Simone Tempestini, de 8 ori campion absolut și proaspăt câștigător de etapă europeană, a fost mare favorit și în Raliul Harghitei, prima etapă din sezonul intern în 2024, însă a ajuns să termine pe un loc foarte jos.

Alături de copilotul Sergiu Itu, Tempestini a intrat în istorie la începutul lunii aprilie, atunci când a devenit primul român cu o victorie la general în Campionatul European de Raliuri, câștigând chiar runda inaugurală, din Ungaria.

Fără rival în România în ultimii ani, pilotul clujean a avut parte de ghinion chiar pe primii kilometri ai cursei din Harghita.

Din cauza unei probleme tehnice, Tempestini a ajuns cu greu la finalul primei probe speciale și abia acolo a reușit să remedieze situația. Pierduse deja peste 20 de minute, o diferență imensă în motorsport.

„Am preferat să continuăm să ne bucurăm de raliu pentru că era clar că nu aveam altfel decât varianta abandonului. Și anul trecut am fost într-o situație aproape similară în Harghita, dar până la urmă am câștigat titlul”, a spus pilotul de la Napoca Rally Academy care a ieșit pe locul 42.

Au urmat 11 probe speciale pe asfaltul din Harghita, iar 9 dintre ele au fost câștigate de Tempestini la bordul modelului Porsche RGT 997. Doar Raul Badiu, cu două, și Andrei Gîrtofan, cu una, s-au mai impus pe probe. Badiu a obținut și victoria la general.

Urmează etapa de Argeș

Următoarea etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano va avea loc pe 10-11 mai în Argeș. Ulterior, pe 13-15 iunie, Tempestini va concura în European, la Raliul Suediei.

Dacă Simone a avut 0 șanse de revenire în Harghita, în schimb, colegul său de echipă, Norbert Maior a reușit o revenire impresionantă după ce a pierdut aproape două minute și a terminat pe locul 3 pe plan intern la etapa din weekend.

Publicat: 01 05. 2024, 10:52
Actualizat: 01 05. 2024, 10:54