Simone Tempestini și Sergiu Itu, cel mai rapid echipaj în prima zi a Transilvania Rally

Vreme excelentă în prima zi a Transilvania Rally powered by Ford. După o joi seară în care piloții au fost prezentați publicului pe o ploaie deasă, ziua de vineri a început cu soare și cu asfalt uscat încă de la shakedown. După ce și-au făcut setajele potrivite și au ales gumele, piloții au avut o surpriză în proba Căpușu Mare, una în care nu s-a alergat din pricina unor probleme tehnice. Beliș 1 a fost, astfel, prima probă a zilei, iar echipajul Simone Tempestini – Sergiu Itu (Hyundai i20 R5) a obținut timpul reper, 07:10,8 minute pe traseul de 13.35 kilometri. Tot un echipaj Napoca Rally Academy a venit pe locul 2. Bogdan Marișca și Sebastian Itu (Ford Fiesta R5) a obținut un 07:20,00, iar Sebastian Barbu și Bogdan Iancu (Skoda Fabia R5) au închis podiumul provizoriu cu 07:26,8 minute.

Simone Tempestini a fost cel mai rapid și pe următoarea probă, pe Mărișel, acolo unde a obținut un timp de 05:37,1 minute, cu 3,2 secunde mai rapid decât mașina pilotată de Sebastian Barbu și cu 5,2 secunde mai rapid decât un Porsche 911 GT3 CUP pilotat de Alexandru Pițigoi. Simone Tempestini a fost cel mai rapid și în ultima probă a zilei, Florești 1, astfel că sportivul NRA încheie ziua întâi cu un timp de 16:23,8 minute. Barbu/Iancu sunt la 20,8 secunde în spate, Marișca/Itu la 23,7 secunde în spate, în timp ce Pițigoi/Avrem sunt la 40,9 secunde de timpul reper.

Vezi clasamentul complet pe site-ul Federației!