Simone Tempestini a câștigat etapa finală de Super Rally de la București | GALERIE FOTO

De 8 ori campion național absolut de raliuri, Simone Tempestini, a revenit după 5 ani în super rally cu o victorie în etapa finală, care a avut loc în centrul Capitalei și a adunat la start un total de 33 de piloți de top din 4 țări.

Simone Tempestini a câștigat etapa finală de Super Rally de la București

La bordul unui model Porsche 997 RGT, Simone Tempestini a stabilit, în manșele de concurs, cel mai bun timp al circuitului stradal amenajat în jurul Sălii Palatului cu start din fața Ateneului Român. Cu un 2:20,470, pilotul clujean a fost mai rapid cu 1,8 secunde decât următorul clasat, Adrian Teslovan (Ford Fiesta R5) și cu 2,3 secunde decât Tudor Pop (Mitsubishi Evo 9).

Astfel, pilotul de la Napoca Rally Academy își trece în palmares a treia victorie în trei discipline diferite în acest sezon, după viteză în coastă la Râșnov (aprilie) și raliuri (Harghita, Argeș, Maramureș, Sibiu, Bacău și Cluj).

De pe podiumul final au lipsit piloții de pe monoposturi, vremea rece și ploaia dându-le peste cap planurile favoriților. Jerome France (Nova Proto) a terminat doar al cincilea la București, însă și-a asigurat al treilea titlu de campion național absolut la super rally. Astfel, în clasamentul final al sezonului 2023 este urmat de Bogdan Duma (Radical SR3) și Costel Cășuneanu (Wolf Porsche).

La start a fost prezent și noul campion european de juniori la raliuri, Norbert Maior, care a obținut victoria la Clasa 2A, dedicată automobilelor cu două roți motrice. Printre cei care au concurat la etapă s-au mai numărat Mihai Leu, Vali Porcișteanu, Lucian Răduț, Emil Ghinea și Didier Balcaen.

Publicat: 05 11. 2023, 16:54