Rusul Danil Kviat, cel mai tânăr pilot din istoria F1 care punctează

Rusul Danil Kviat (Toro Rosso) a devenit duminică, la 19 ani și 322 de zile, pilotul cel mai tânăr care punctează într-o cursă de Formula 1, după ce a ocupat locul 10 la Marele Premiu al Australiei, doborând astfel recordul de precocitate deținut de germanul Sebastian Vettel, informează formula1.com

Debutantul Kviat, campion în categoria GP3 în 2013, a bătut cu 27 de zile, performanța înregistrată de Vettel, care, în 2007, la 19 ani și 349 de zile a terminat pe locul 8 primul mare premiu disputat, în SUA, la volanul unui monopost Sauber.

Totuși, Kviat nu a fost, la Melbourne, cel mai bun debutant. Danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes), 21 de ani, a ocupat locul al treilea, după câștigătorul cursei, germanul Nico Rosberg (Mercedes) și după asutralianul Daniel Ricciardo (Red Bull). Magnussen a devenit al doilea cel mai tânăr pilot din istorie care ocupă un loc pe podium, după Vettel.

Însă Ricciardo este în atenția comisarilor cursei, după ce monopostul său a consumat mai mult carburant decât limita de 100 kilograme/oră stabilită de regulament.

Sursa: Mediafax

Publicat: 16 03. 2014, 14:24
Actualizat: 16 03. 2014, 14:25