Robi Mureșan obține o nouă clasare în puncte la Portimao și este pe locul 13 la general în Superstock 1000

Motociclistul român Robert Mureșan continuă prestațiile foarte bune în Campionatul Mondial de Superbike, clasa Superstock 1000. Pilotul H-Moto Team a impresionat în cea de-a treia sesiune de antrenamente libere, acolo unde a reușit al cincilea cel mai bun timp, însă în calificări a obținut doar locul 14. Cursa de duminică s-a desfășurat în condiții speciale pentru că la Portimao a plouat, lucru care a dat peste cap strategiile echipelor.

După un start foarte bun, Mureșan a urcat până pe poziția a 11-a după primul tur. Ajuns și pe locul 10 în timpul cursei, românul a terminat pe poziția a 12-a, acumulând încă patru puncte în clasamentul general al clasei. Cursa a fost terminată cu o uzură accentuată a gumelor, iar Robi a mărturisit la final că ar fi putut ataca mai multe poziții la vârf dacă ploaia nu s-ar fi oprit și trasa nu s-ar fi uscat în anumite porțiuni. Pentru Robert Mureșan mai sunt două curse în acest sezon la Superstock 1000: cea de la Jerez, pe 7 septembrie, și cea de la Magny Cours, pe 5 octombrie.