Robert Mureșan pleacă de pe 14 în cursa Superstock 1000 de la Misano. Startul este duminică, la ora 15:15

Etapa de la Misano a fost, până acum, un prilej pentru  Robi Mureșan să se acomodeze cu îmbunătățirile aduse motocicletei BMW S1000 RR pe care o pilotează. În sesiunea de calificări de la clasa Superstock 1000, una încheiată sâmbătă la ora 18:30, pilotul arădean de 23 de ani a obținut un timp record de 1:40.811, la +1.837 față de timpul de pole, clasându-se pe poziția a 14-a a grilei de start pentru cursa de duminică, eveniment care va începe de la ora României 15:15. Din pole-position va pleca Lorenzo Savadori, pilot pe un model Kawasaki ZX-10R, cel care a oprit cronometrul la 1:38.974.

Timpul din calificări al lui Robert Mureșan a fost mai slab decât cel pe care pilotul român l-a obținut în sesiunea a treia de antrenamente libere de pe Misano Adriatico. În FP3, Mureșan a oprit cronometrul la 1:40.595, timp cu care în calificări ar fi obținut poziția a 12-a.

Robert Mureșan a terminat pe locul 8 cursa de la Imola, a treia etapă din Campionatul Mondial de Superbike, clasa Superstock 1000, și a acumulat 8 puncte în clasamentul general al competiției. Performanța românului din runda precedentă a venit după primele două etape în care nu a punctat, ambele curse fiind abandonate din pricina unor căzături.

Publicat: 21 06. 2014, 18:42
Actualizat: 21 06. 2014, 18:43