Respect, Mani Gyenes! Motociclistul român termină pe locul 23 Raliul Dakar, una dintre cele mai dure competiții din lume: „A fost cea mai grea ediție la care am participat!”

America de Sud a găzduit pe parcursul acestei luni o nouă ediție a Raliului Dakar. La clasa moto, acolo unde cei mai mulți fani ai raliului consideră că încă se păstrează „spiritul Dakarului” așa cum a intenționat fondatorul Thierry Sabine, românul Mani Gyenes a obținut o performanță uriașă. Într-o competiție în care piloții echipelor de top vin cu bugete de milioane de euro, Mani a terminat pe poziția a 23-a.

Locul obținut este cu atât mai important cu cât chiar și piloții de top au apreciat această ediție a Dakarului ca fiind una dintre cele mai dure din istorie, multe nume mari de la clasa moto abandonând pe parcurs fie din pricina problemelor cu motocicleta, fie pentru că au suferit accidentări sau nu au mai rezistat din punct de vedere fizic.

Salutări de la finișul ultimei probe speciale! Mulțumesc pentru mesajele primite de la voi de-a lungul raliului, aceasta a fost cea mai grea ediție în care am concurat. Le mulțumesc celor care m-au sprijinit să particip în Dakar 2018: Autonet, Schlemmer, Motul, Pirelli. Aceasta este cea mai dură competiție de rally-raid și nu aș fi ajuns aici fără susținerea lor„, a spus Mani într-o postare pe contul său de Facebook imediat după final.

La clasa moto, Raliul Dakar 2018 a fost câștigat de austriacul Matthias Walkner (Red Bull KTM Factory Team), iar podiumul a fost completat de argentinianul Kevin Benavides (Monster Energy Honda Team) și de australianul Toby Price (Red Bull KTM Factory Team).

Publicat: 20 01. 2018, 22:13
Actualizat: 20 01. 2018, 22:14