Răzvan Frățianu a câștigat prima etapă a Campionatului Național de Drift

• Pilotul sucevean Răzvan Frățianu s-a impus în prima etapă a Campionatului Național de Drift, organizată în week-end pe circuitul de la Prejmer, după ce l-a învins în marea finală pe bulgarul Stefan Stefanov, câștigătorul International Grand Prix de luna trecută.

La volanul unui BMW E36 de peste 600 de cai putere, experimentatul pilot român și Stefanov au ajuns la o rundă de departajare pentru a-și ajudeca titlul de campion al primei etape după ce driftul a devenit parte integrantă din Federația Română de Automobilism Sportiv și a fost recunoscut de Ministerul Tineretului și Sportului. Podiumul a fost completat de un alt român, tânărul Iulian Jumuga (21 de ani), care l-a învins în battle-ul pentru locul 3 pe bulgarul Ivan Demirev.

„A fost o zi absolut incredibilă cu răsturnări de situație și victorii la limită, însă sunt fericit. Nivelul a crescut foarte mult în ultima perioadă și cu siguranță a devenit tot mai greu să câștigi o etapă. Abia aștept runda de la București, care probabil va fi cea mai spectaculoasă din acest sezon”, a declarat Răzvan Frățianu, care are în palmares un titlu de campion național cucerit în 2011 și alte două titluri de vicecampion în 2012 și 2014.

În Top 8 s-au mai clasat Cătălin Trifan, Emil Petkov, Krasimir Stefanov și Gabi Imre, ultimul fiind și instructor la Academia de Drift alături de un alt pilot experimentat, Marius Mitrache. La clasa Debutanți, prima etapă a fost câștigată de Cătălin Olteanu, cel care l-a învins în battle-ul final pe bulgarul Plamen Petkov. În vârstă de 20 de ani, acesta este student la drept și a început driftul chiar sub îndrumarea tatălui său, Valentin Olteanu, și el pilot profesionist de drift.

Următoarea etapă a Campionatului Național de Drift va avea loc în perioada 25-26 iunie în Piața Constituției din Capitală, acolo unde se estimează că vor fi prezenți peste 20.000 de spectatori. În total, sezonul programează 5 runde, ultima care va decide campionul absolut urmând să aibă loc tot la București, pe 1 și 2 octombrie.

Publicat: 31 05. 2016, 16:24
Actualizat: 31 05. 2016, 16:26