Emanuel Gyenes, victorie mare în Raliul Dakar! Benavides și Price, transportați cu elicopterul la spital

Emanuel Gyenes a reușit un rezultat mare în Raliul Dakar! Sătmăreanul a câștigat etapa categoriei Malle Moto (fără asistență tehnică), iar în clasamentul general ocupă locul 25, un rezultat până acum peste așteptări.

Ziua de marți a fost marcată însă de accidentul grav suferit de Luciano Benavides, fratele lui Kevin Benavides, care a câștigat etapa a noua, la secțiunea moto.

În clasamentul general, Gyenes este pe locul 25, la aproape 7 ore de liderul Jose Igancio Cornejo Florimo (Honda), însă Mani este acum pe locul al doilea la general în Malle Moto, la 43 de minute și 33 de secunde de lituanianul Arunas Gelazninkas.

Emanuel Gyenes, victorie mare la Malle Moto în Dakar! Două accidente grave

Pe locul 26 în etapa de azi, Emanuel Gyenes, care a avut probleme în etapa a treia, s-a impus în categoria Malle Moto. La general, românul este pe locul 2 şi la clasa Marathon, la 3, ore 28 de minute și 22 de secunde de liderul spaniol Tosha Schareina.

Lucrurile n-au stat la fel de bine pentru Luciano Benavides, care a fost nevoit să abandoneze în Raliul Dakar, după ce a căzut și a suferit o leziune serioasă la umărul drept și a ajuns cu elicopterul la spital.

Argentinianul a suferit accidentul la kilometrul 142 și a fost transportat cu elicopterul la spitalul din Tabuk, aflat la aproximativ 230 de kilometri de locul în care Benavides a căzut.

La finalul etapei a opta, desfășurată luni, Luciano Benavides era al zecelea în clasamentul general și aștepta cu nerăbdare să obțină cea mai bună performanță din Raliul Dakar.

Pilotul de la Rockstar Energy Husqvarna a debutat în ediția din 2018 a Raliului Dakar. Atunci, s-a retras în etapa a zecea, în 2019 a terminat pe locul 9, iar anul trecut a fost pe poziția a șasea în clasamentul general.

Al doilea în clasamentul general înaintea etapei, Toby Price a fost nevoit și el să abandoneze, după ce și campionul Sebastian Loeb a spus adio Raliului Dakar. Pilotul de la KTM a suferit o cădere la kilometrul 155 al etapei de marţi şi s-a ales cu traumatisme puternice la braţul şi umărul stâng.

Miercuri va avea loc etapa a 10-a a Raliului Dakar, între Neom şi Al Ula, pe distanța de 583 de kilometri.

Publicat: 12 01. 2021, 17:13
Actualizat: 15 01. 2021, 23:43