Emanuel Gyenes, la aproape o oră de învingător în Raliul Dakar! „Ritmul a fost unul nebun, orice se poate întâmpla”

KTM's Australian biker Toby Price competes during the 6th Stage of the Dakar Rally 2021 between Buraydah and Hail, in Saudi Arabia, on January 8, 2021.,Image: 581892385, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 40 etapa de vineri a Raliului Dakar, la 59 de minute și 42 de secunde de învingătorul Joan Barreda Bort.

Pilotul din Satu Mare a câștigat însă două poziții în clasamentul general, la clasa moto, urcând pe 31, la 4 ore, un minut și 39 de secunde de lider.

Mani Gyenes a pierdut foarte mult timp în etapa de marți, după ce i-a cedat un furtun de la rezervorul-față și a fost nevoit să se oprească pentru a muta carburant din față în spate, ca să poată rula în continuare.

Emanuel Gyenes, locul 40 în Raliul Dakar. Cum arată clasamentul general

Toby Price (KTM) a revenit în fruntea clasamentului general, după ce a încheiat etapa a șasea pe locul 7. Vineri, Emanuel Gyenes a terminat pe poziția a 40-a, după ce două zile la rând a fost pe locul 33.

La clasa Malle Moto, fără asistență tehnică, pe care a câștigat-o anul trecut, Gyenes este în prezent pe locul 3, într-un clasament condus de Maurizio Gerini, din Italia.

Kevin Benavides a ajuns pe locul al doilea, podiumul fiind completat de Jose Ignacio Cornejo Florimo (Honda).

„Faptul că au tăiat circa 100 de kilometri din etapa de astăzi a ajutat puțin, ritmul a fost unul nebun! Suntem acolo, la bătaie, orice se poate întâmpla. Mâine e zi de pauză și voi încerca să mă regrupez pentru ceea ce va urma”, a spus Toby Price.