Raliul Dakar 2017: Toby Price a câștigat etapa a doua la clasa moto. Emanuel Gyenes, pe locul 28

Pilotul australian Toby Price, component al echipei KTM, a câștigat, marți, etapa a doua a Raliului Dakar 2017, la clasa moto, iar românii Emanuel Gyenes (KTM) și Marcel Butuză (KTM) s-au clasat pe locul 28, respectiv 113, potrivit site-ului competiției.

Toby Price, campionul en-titre, a fost cronometrat cu timpul de 2 ore, 37 de minute și 32 de secunde, pe o distanță de 275 de kilometri de probe speciale (803 km în total), între Resistencia (Argentina) și San Miguel de Tucuman (Argentina).

Austriacul Matthias Walkner (KTM), la 3 minute și 22 de secunde în urma liderului, și portughezul Paulo Goncalves (Honda), la 3 minute și 51 de secunde, au completat podiumul. Price conduce și în clasamentul general, urmat de Walkner (la 2.39 de minute) și de Goncalves (la 2.54 minute).

În etapa a doua a Raliului Dakar, Emanuel Gyenes (32 de ani) a sosit al 28-lea, la 17 minute și 58 de secunde de primul loc. La general, Gyenes este al 29-lea, la 19 minute și 31 de secunde de lider. Gyenes este campion al României și Ungariei la enduro și endurocross.

Marcel Butuză (50 de ani) s-a clasat pe locul 113 în această rundă a clasei moto, la o oră, 22 de minute și 4 secunde în spatele liderului, și este pe 112 la general.

Francezul Sebastian Loeb (Peugeot) a câștigat etapa a doua la clasa auto, cu timpul de 2 ore, 6 minute și 55 de secunde. Qatarezul Nasser Al-Attiyah (Toyota) a venit pe doi, iar spaniolul Carlos Sainz (Peugeot) s-a clasat pe locul trei. Acești trei piloți se află pe aceleași poziții și în clasamentul general.

Etapa a treia a Raliului Dakar 2017 va avea loc miercuri între San Miguel de Tucuman (Argentina) și San Salvador de Jujuy (Argentina), pe o distanță de 780 de kilometri ((364 de km cronometrați).

Cea de-a 39-a ediție a Raliului auto-moto Dakar a debutat pe 2 ianuarie în orașul Asuncion, capitala Paraguayului, și se va încheia pe 14 ianuarie în capitala Argentinei, Buenos Aires, după 12 etape și 8.818 de kilometri parcurși de către piloți.

Publicat: 03 01. 2017, 21:41
Actualizat: 03 01. 2017, 21:42