Peterhansel, șef din a doua zi

Raliul Dakar și-a intrat de sâmbătă în drepturi cu o primă etapă liniștită, Lima – Pisco, o probă specială de 13 km. O etapă câștigată de Carlos Sainz (50 ani), învingătorul din 2010, reîntors în competiție după o pauză de un an. Bucuria spaniolului a fost însă de scurtă durată. Ieri, a urmat prima etapă adevărată, cu 242 de km probă specială (Pisco-Pisco), iar în prim-plan a fost Stephane Peterhansel, de zece ori campion în Dakar, fie cu motocicleta, fie la secțiunea auto. Francezul a obținut prima victorie de etapă, dar a pus deja și o distanță considerabilă față de adversarii lui. Spre exemplu, Carlos Sainz a ajuns la final cu o întârziere de 18 minute!

Duster-ul, pe locul 26 după etapa I

Dacia Duster, care a intrat în Raliul Dakar sub sigla Renault, a avut o primă etapă normală. Prima mașină, pilotată de Emiliano Spataro, a terminat pe locul 26, cu o întârziere de 3 minute și 26 de secunde. A doua mașină, cu Jose Garcia la volan, a fost clasată pe locul 56, la 7’15” de învingător. Au luat startul 153 de competitori la clasa auto.

Rezultate

Etapa 1 (Lima – Pisco, 13 km):
Clasa moto: 1. F. Lopez (Chile, KTM) – 7:51; Clasa auto: 1. C. Sainz (Spania, Buggy) – 7:40;
Etapa a 2-a (Pisco-Pisco, 327 km): Moto: 1. J. Barreda (Spania, Husqvarna) 2 h 42:31; Auto: 1. Stephane Peterhansel (Franța, Mini All4 Racing) 2h 35:38

Publicat: 07 01. 2013, 08:52
Actualizat: 07 01. 2013, 08:53