Performanță uluitoare la Moto3! Brad Binder a câștigat cursa de la Jerez deși a plecat de pe locul 36 în grilă

Cursă incredibilă la Moto3 în etapa de la Jerez. Sud-africanul Brad Binder a fost nevoit să plece de pe ultima poziție a grilei de start, a 36-a, în urma unei retrogradări primite la finalul sesiunii de calificări. Pilotul Red Bull KTM Ajo a făcut însă o cursă de recuperare de domeniul SF-ului și, cu șase tururi înainte de finalul cursei, Binder era pe prima poziție în fața lui Navarro. Ritmul sud-africanului a fost atât de bun încât până la finalul cursei Brad Binder a reușit să se distanțeze față de ocupantul locului secund la mai bine de 3,3 secunde.

Știam că o pot face, deși am plecat ultimul. Am muncit tare tot weekendul, știam că voi fi competitiv„, a spus Binder la finalul cursei. Potrivit lui Vlad Haralambie, expertul DigiSport în probleme de motociclism, Brad Binder a fost retrogradat pe ultima poziție a grilei de start după ce oficialii cursei au descoperit că pe motocicleta sa a fost folosit un soft neomologat în timpul calificărilor.

Publicat: 24 04. 2016, 12:55
Actualizat: 24 04. 2016, 13:07