Omul lui Chavez!** Maldonado a devenit primul pilot din Venezuela care a câștigat o cursă de Formula 1

Pastor Maldonado (Venezuela) a câștigat ieri MP de Formula 1 al Spaniei. Astfel, în primele cinci etape avem cinci câștigători de la cinci echipe diferite.
Prieten cu controversatul președinte al Venezuelei Hugo Chavez, pilotul echipei Williams a avut un weekend perfect la Barcelona. Totul a început cu un pole-position câștigat, sâmbătă, la „masa verde”, după ce Lewis Hamilton, care obținuse cel mai bun timp în calificări, a fost declasat până pe ultima linie a grilei de start. Sud-americanul și-a pierdut poziția în startul cursei, în favoarea lui Fernando Alonso (Ferrari), dar și-a recâștigat-o în urma intrărilor la boxe, Williams fiind mai inspirată ca și strategie decât Ferrari.

Deși spaniolul a încercat în repetate rânduri să-l depășească din nou pe pistă, Maldonado a rezistat eroic, iar la final a devenit primul pilot din Venezuela care a câștigat o cursă de Formula 1. Înaintea weekend-ului din Spania, Pastor avea o cotă de 300/1 la victorie, iar cea mai înaltă clasare până ieri a fost un loc 8. De reținut și că echipa lui Maldonado a câștigat prima cursă după o pauză de opt ani, columbianul Juan Pablo Montoya fiind ultimul pilot care obținuse un succes în contul celor de la Williams.

Publicat: 14 05. 2012, 08:33
Actualizat: 14 05. 2012, 08:34