O fată de 16 ani a primit 4 wild card-uri la Moto3! Maria Herrera va pilota alături de Marquez și Rins în 2014

O nouă prezență spectaculoasă în sezonul următor al motomondialului de viteză va fi cea a Mariei Herrera, pilot de doar 17 ani care a primit patru invitații pentru a „alerga” în sezonul 2014. Protejată a lui Emilio Alzamora, cel care l-a mentorat și pe Marc Marquez, Maria va pilota o motocicletă Honda pentru echipa Estrella Galicia 0,0, team care îi are în componență pe Alex Marquez și pe Alex Rins.

Maria a făcut istorie în motociclism atunci când a câștigat etapa din Aragon a Campionatului Spaniol de Viteză Moto 3 la doar 16 ani, fiind prima femeie care a reușit o asemenea performanță. La scurt timp după, ea a primit un wild card și în campionatul mondial, tot la Aragon, acolo unde s-a clasat pe locul 29, ultimul.

În sezonul trecut, la clasa Moto 3 a campionatului mondial a mai participat o femeie. Ana Carrasco a pilotat o motocicletă KTM pentru Team Calvo și a terminat sezonu pe locul 21, cu 9 puncte acumulate.

Publicat: 06 01. 2014, 17:43
Actualizat: 06 01. 2014, 17:44