Mr. Perfect din MotoGP. Marc Marquez a câștigat la Assen a opta cursă consecutivă a sezonului. Dovizioso termină pe 2, Rossi pe 5

Cursă cu o desfășurare inedită la Assen, acolo unde ploaia apărută în ziua cursei a dat peste cap, în repetate rânduri, strategiile echipelor. La capătul unei întreceri în care piloții au fost nevoiți să intre la boxe pentru a schimba motocicletele (gume de ploaie cu slick-uri), Marc Marquez a reușit să câștige a opta cursă din opt posibile în acest sezon și aproape că închide competiția pentru titlul mondial al sezonului 2014. Spaniolul de la Repsol Honda a fost urmat de Andrea Dovizioso de la Ducati, iar podiumul a fost completat de Dani Pedrosa.

Progagonistul uneia dintre cele mai spectaculoase recuperări a fost Valentino Rossi. Italianul de la Movistar Yamaha a plecat în cursă de pe linia boxelor, însă a reușit să urce până la final pe locul 5, totul datorită calculelor date peste cap de apariția ploii. A fost însă dezastru pentru colegul său de la Yamaha, Jorge Lorenzo, cel care a încheiat cursa pe 13.