Mike Di Meglio, campion la 125 cc

Francezul Mike Di Meglio (Derbi) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Australiei la clasa 125 cc și a devenit campion mondial.

Sportivul francez în vârstă de 20 de ani a obținut titlul mondial cu două curse înainte de finalul sezonului, după ce a câștigat al patrulea GP din acest an. El s-a mai impus în Marile Premii ale Franței, Cataluniei și Germaniei.

Di Meglio a devenit al doilea francez câștigător al Campionatului Mondial de motociclism la clasa 125 cc, după Arnaud Vincent. Acesta din urmă a devenit în 2002 cel mai tânăr campion mondial francez.

Pe circuitul de la Phillip Island, germanul Stefan Bradl (Aprilia), în vârstă de 18 ani, a ocupat locul doi, iar ungurul Gabor Talmacsi (Aprilia) a terminat al treilea.

Românul Robert Mureșan nu a fost clasat, el abandonând în turul 21.

Publicat: 05 10. 2008, 10:55