Marquez și restul lumii din MotoGP. Spaniolul câștigă la Le Mans, cursă splendidă și pentru Valentino Rossi

Discuțiile din MotoGP-ul anului 2018 sunt tot mai aproape de cele purtate în sezonul 2011, atunci când Casey Stoner câștiga titlul mondial într-o manieră categorică. Marc Marquez pare că nu are rival în 2018, o nouă dovadă fiind dată de cursa a cincea a sezonului, cea de la Le Mans. Spaniolul a fost încurcat la start și a căzut pe locul 5, însă pariul cu guma hard pe spate și stilul aproape perfect de pilotaj l-au dus către o primă poziție obținută cu 18 tururi înainte de final, poziție pe care nu a mai pierdut-o.

Startul cursei a fost pigmentat de incidente. Andrea Dovizioso a căzut imediat după start, imediat după ce obținuse primul loc în urma unei depășiri în fața lui Lorenzo. Acesta din urmă, lider după un start excelent, a reușit să fie competitiv doar în primele tururi. A avut o șansă în clipa în care Zarco, cel care îl presa, a căzut, însă nu a rezistat mai mult și, cu 15 tururi înainte de final, a început să piardă timp și să fie depășit pe rând de Marquez, Petrucci și Rossi.

Spre final, cursa a intrat în banalul amintit în primele rânduri, în perioada în care australianul de la Honda transforma GP-urile în somnifere. Marquez a păstrat un ritm excepțional până spre final și a terminat la distanță mare de Petrucci și de Rossi.

Publicat: 20 05. 2018, 15:44
Actualizat: 20 05. 2018, 15:45