Manual de supraviețuire în deșert. Claudiu Barbu, pilotul român care a terminat Africa Eco Race fără navigator, a făcut dezvăluiri senzaționale la ProSport LIVE. „Atunci nu mă puteam opri din plâns” | VIDEO

This browser does not support the video element.

Campionul național de rally raid, Claudiu Barbu (39 de ani), și-a depășit limitele și a încheiat cursa care a înlocuit Dakarul, Africa Eco Race, o performanță incredibilă în condițiile în care pilotul bucureștean de la Transcarpatic Rally Team a concurat fără navigator și fără echipă de asistență.

Barbu s-a clasat pe locul 6 la Side by Side Vehicles pe 30 în clasamentul general, la competiția care a debutat pe 1 ianuarie în Monte Carlo și s-a terminat la Dakar, pe 13 ianuarie, după 6.000 kilometri de competiție, majoritatea prin deșertul african, de-a lungul a 12 probe speciale.

În direct la ProSport LIVE, miercuri dimineața, Claudiu Barbu a povestit nu numai detalii tehnice, ci a scos în evidență și câteva întâmplări care subliniază trăsăturile sale de caracter. Provocat de Andru Nenciu și Cristian Scutariu, pilotul campion național a istorisit momentul în care l-a ajutat pe un adversar japonez în vârstă de 70 de ani să iasă din dunele din nisip, dar a dezvăluit și momentele în care nu se mai oprea din plâns, la bordul mașinii sale.

Întreaga incursiune în cele două săptămâni de concurs a fost comprimată la ProSport LIVE, de Claudiu Barbu, miercuri dimineața.

Publicat: 16 01. 2019, 13:40
Actualizat: 16 01. 2019, 14:50