Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Rusiei, Rosberg a abandonat

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câștigat, duminică, Marele Premiu al Rusiei, a XV-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, în timp ce coechipierul său Nico Rosberg, plecat din pole-position, a abandonat în turul 8/53, din cauza unor probleme la accelerația monopostului.

Pe locul secund s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari, iar mexicanul Sergio Perez (Force India) a ocupat ultima poziție a podiumului. Brazilianul Felipe Massa (Williams) a fost al patrulea, înaintea finlandezului Kimi Raikkonen (Ferrari) – locul 5 și a rusului Danil Kviat (Red Bull) – locul 6.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine brazilianul Felipe Nasr (Sauber), venezuelanul Pastor Maldonado (Lotus), britanicul Jenson Button și spaniolul Fernando Alonso (ambii McLaren-Honda).

Finlandezul Valtteri Bottas de la Williams a fost lovit de Raikkonen în ultimul tur, în timp ce era pe locul 3, și a abandonat. Acest incident va fi investigat de comisarii FIA.

În urma acestor rezultate și până la o decizie în cazul Bottas-Raikkonen, clasamentul general al piloților (primele zece locuri) este următorul: