Hamilton, primul pe grilă la MP al Canadei. Britanicul a egalat un record al legendarului Ayrton Senna

Pilotul britanic Lewis Hamilton, de la Mercedes Petronas, va pleca din pole-position în Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, după ce a terminat cel mai rapid tur în calificări cu timpul de 1:11:459.

Podiumul a fost completat de către Sebastian Vettel, de la Ferrari, care a obținut timpul de 1:11:789, în timp ce pe poziția a treia terminat Valtteri Bottas, colegul lui Hamilton de la Mercedes, cu timpul de 1:12:177. Primele patru poziții ale grilei de start din MP al Canadei sunt acaparate de echipele Ferrari și Mercedes, după ce Kimi Raikkonen a încheiat calificătrile pe locul patru, cu timpul de 1:12:252.

În urma pole-ului obținut la Marele Premiu al Canadei, multipul campion Lewis Hamilton l-a egalat pe Ayrton Senna, pe locul al doilea absolut, cu 65 de pole-uri în Formula 1. Hamilton are cinci victorii pe circuitul Gilles Villeneuve, șase pole-position-uri și s-a impus în ultimele două ediții.

Înaintea cursei din Canada, Sebastian Vettel (Ferrari) conduce clasamentul piloților, cu 129 de puncte, fiind urmat de Lewis Hamilton și Valtteri Botas de la Mercedes Petronas, cu 104, respectiv 75 de puncte.

Publicat: 11 06. 2017, 18:05
Actualizat: 11 06. 2017, 18:06