Hamilton, exclus!

Forul mondial și-a motivat decizia de a-l exclude pe Hamilton, dar și echipa McLaren-Mercedes, din clasamentul Marelui Premiu al Australiei, de duminica trecută, prin faptul că pilotul britanic a oferit informații eronate comisarilor de cursă. Astfel, Trulli și-a recăpătat locul 3.

Palpitantă, prima cursă de Formula 1 din 2009 a fost „împănată” cu tot felul de incidente, iar unul dintre ele s-a lămurit abia ieri, la Sepang. După cum se știe, Jarno Trulli (Toyota) a terminat pe locul 3, însă mai apoi a fost penalizat cu 25 de secunde, sancțiune ce l-a retrogradat pe poziția a douăsprezecea. S-a spus atunci că italianul l-a depășit pe Hamilton într-un moment în care mașina de securitate se afla pe pistă. Toyota a anunțat că nu va face apel, însă această afacere nu a fost clasată.  Într-un comunicat de presă dat ieri, Federația Internațională de Automobilism (FIA) a adus în discuție un „nou element” care a făcut ca Hamilton să fie exclus (articolul 158 din Codul Sportiv), și anume discuțiile purtate de acesta, prin radio, cu echipa sa. Acestea contrazic declarațiile făcute de britanic la final referitoare la manevra lui Trulli: „Comisarii de cursă au considerat că Lewis Hamilton a mințit într-o manieră prejudiciabilă, aducând probe eronate în mod deliberat”. Trulli a primit vestea cu satisfacție: „Mă bucur că s-a făcut dreptate. Mulțumesc Federației Internaționale pentru că a pus lucrurile la punct. Am fost cinstit și am fost răsplătit pentru asta. Noi nu am făcut apel, nici măcar nu am comentat ce s-a întâmplat“.

Decizia FIA face ca McLaren-Mercedes să piardă cele șase puncte obținute de Hamilton, team-ul anglo-german fiind, alături de Ferrari și BMW, pe „zero” după prima etapă a CM de Formula 1. Următoarea cursă este programată duminică, la Sepang (Malaysia).

Publicat: 03 04. 2009, 08:06
Actualizat: 03 04. 2009, 09:14