Formula 1: Sebastian Vettel, de la Ferrari, a fost cel mai rapid în testele din Spania

Sebastian Vettel (Ferrari) a fost cel mai rapid în testele, desfășurate luni dimineață, pe circuitul din Barcelona, informează site-ul formula1.com.

Ocupantul locului trei în clasamentul piloților, în 2015, la primul sezon cu Ferrari, Vettel a parcurs 36 de tururi și a oprit cronomentrul la 1 minut, 24 de secunde și 94 de sutimi, în cel mai rapid tur. Lewis Hamilton, campionul, de la Mercedes, din ultimele două sezoane, a fost cronometrat cu 1 minut, 25 de secunde și 40 de sutimi.

Valtteri Bottas (Williams-Mercedes), Daniel Ricciardo (Red Bull Racing), Carlos Sainz (Toro Rosso), Jenson Button (McLaren-Honda), Marcus Ericcson (Sauber Ferrari), Romain Grosjean (Haas-Ferrari), Alfonso Celis (Force India-Mercedes), Jolyon Palmer (Renault) și Pascal Wehrlein (Manor Racing-Ferrari) au mai ieșit pe circuitul din Barcelona în prima zi de teste din presezonul Formulei 1.