Emanuel Gyenes, încă o performanță în Raliul Dakar! Jean Todt, vizită surpriză. Încă un nume mare a abandonat

Emanuel Gyenes a terminat pe locul al doilea la „Malle Moto”, în penultima etapă a Raliului Dakar, marcată de abandonul lui Juan Barreda Bort.

Al 29-lea în etapa de joi, pilotul de la KTM este pe locul 24 la general, la 8 ore, 21 de minute și 26 de secunde de liderul Kevin Benavides.

Sam Sunderland s-a impus în etapa a 11-a la clasa moto, după ce a terminat etapa în 4 ore, 35 de minute și 12 secunde. Pablo Quintanilla (Husqvarna) a fost al doilea, iar podiumul a fost completat de Kevin Benavides, liderul la general.

Emanuel Gyenes, locul 24 la general în Raliul Dakar

Pe locul 24 la general, Emanuel Gyenes este al doilea la „Malle Moto”, la peste o oră de liderul lituanian Arunas Gelazninkas.

Şi la clasa Marathon, Gyenes se află pe locul al doilea, la 4 ore, 54 de minute și 54 de secunde de liderul spaniol Tosha Schareina.

Joan Barreda Bort, abandon în Raliul Dakar. Jean Todt, vizită surpriză

Joan Barreda Bort a abandonat și el în Raliul Dakar, după ce a rămas fără benzină la kilometrul 267 al etapei. Spaniolul era al cincilea în clasamentul general, la startul etapei.

Luciano Benavides și Toby Price sunt alte două nume mari care au spus recent adio Raliului Dakar, la clasa moto, după ce au ajuns cu elicopterul la spital. La clasa auto, Sebastian Loeb a fost și el nevoit să abandoneze, după două pene de cauciuc.

Etapa de azi a adus și o vizită surpriză. Bun prieten cu Michael Schumacher, Jean Todt a fost prezent înainte de startul etapei a 11-a, de la clasa auto.

Vineri va avea loc ultima etapă a Raliului Dakar 2021, între Yanbu şi Jeddah. Distanța este de 452 de kilometri, iar lupta se anunță una deschisă, în condițiile în care Benavides are un avans de doar 4 minute și 12 secunde în fața lui Sunderland.

Publicat: 14 01. 2021, 17:57