Daniel Ricciardo a câștigat Marele Premiu al Belgiei

Pilotul australian Daniel Ricciardo (Red Bull) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Belgiei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de germanul Nico Rosberg (Mercedes) și de finlandezul Valtteri Bottas (Williams).

Pentru Ricciardo, aceasta a fost a treia victorie din carieră, a doua din consecutivă, toate succesele sale fiind înregistrate în acest sezon.

Un alt finlandez, Kimi Raikkonen (Ferrari), a fost al patrulea, înaintea germanului Sebastian Vettel (Red Bull) – locul 5 și a danezului Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes) – locul 6.

Pe locurile 7-10 s-au clasat britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), mexicanul Sergio Perez (Force India) și rusul Danil Kviat (Toro Rosso).

Pilotul britanic Lewis Hamilton a abandonat cu cinci tururi înaintea finalui cursei de la Spa-Francorchamps.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Italiei, va avea loc în 7 septembrie, la Monza.